top of page

Във вестник „ВАХАН“ в брой 1196 от 24 май 2017 год. са публикувани два броя статии: „Шантажи и кражба разтресоха миряните във Варна. Скандално събрание поставя под въпрос провеждането на Църковния събор на ААПЦ-България“ и „Нергарарян – Благодетелят бе почетен в молитва с паметта на AGBU. Архимандрит Бохосян благослови добротворци на арменската кауза“ с автор Бина Джевахирян.

Предвид гореизложеното, в качеството си на председател и от името на църковното настоятелство към ААПСЦ „Свети Саркис“ – Варна, считам, че е крайно необходимо да представя нашия отговор и да направя изложение за събранието, проведено на 14 май т.г. по изискващия се законен ред.

Същото бе свикано за отчет на дейността на църковното настоятелство за календарната 2016 година и за избор на делегати за Църковния събор. Всеки мирянин се регистрира с лична карта при определените за тази дейност лица, които внимателно вписаха трите имена, ЕГН и номера на мобилния телефон. Всеки регистрирал се получи специално подготвено светло синьо картонче с незабравката, подпис и печат.

Събранието се проведе в храма ни. За председател на събранието църковното настоятелство единодушно гласува своето доверие на г-жа Ванухи Аракелян. Тя в детайли е запозната със законовите разпоредби за провеждане на избори в Република България и с действащия в момента Устав на Арменската Апостолическа Православна църква в България. Госпожа Ванухи Аракелян  прочете дневния ред, включващ пет точки. Същият бе обявен официално с две публикации в два поредни броя на вестник „ВАХАН“ – в брой 1192 от 26.04.2017 год. и брой 1193 от 03.05.2017 год.

Бердж Варжабедян, в качеството си на заместник председател на църковното настоятелство към ААПЦ „Свети Саркис“ – Варна, прочете доклада за дейността на църковното настоятелство за изминалата календарна година. С  огромна горчивина и съжаление той отбеляза, че 2016 година в нашето съзнание и сърца ще остане като изключително тежка година в историята на Църковното настоятелство във Варна, изпълнена с безброй трудности, раздори и незапомнени – като мащаб и сила на натиска, опити за разцепление.

Недопустимо, обидно и крайно неморално в създалата се във Варна ситуация бе фактът, че основа и причина за целия този негативизъм бе не някой друг, а тогавашния ни духовен водач - отец Бартухимеос Акобян.

Отец Бардухимеос Акобян  направи запис на събрание на църковното настоятелство - деяние, което не отговаря на никакъв морален принцпип.

Това е недопустимо деяние и дори е подсъдимо. При положение, че му е предоставена работа с всички необходими средства и условия с цел задоволяване на битовите нужди, както на него, така и на семейството му, той сам „извади хапката от устата си“. Въпреки извършеното от него, той не благоволи да се извини, а продължи да настройва миряни за разединение на арменската общност в град Варна. Граденото с много труд, любов и Вяра в Бога единство бе заменено с междуличностни свади и ежби, достойни за махленски междуособици, но абсолютно недопустими за хора, дълбоко вярващи и привързани към традициите и живот в разбирателство и доброта.

След отстраняването на отец Бардухимеос Акобян от длъжността - енорийски свещеник във Варненската енория, той и семейството му продължиха да живеят в   апартамента, собственост на същото това църковно настоятелство, което подслушваше. Ако някой от Вас, читателите може да каже, че това не е акт на християнско милосърдие и любов, аз не мога да не се съмнявам във Вашата безпристрастност. Лично Архиереят на Арменската епархия в България - Архимандрит Исахак Бохосян пренасочи дейността му. Назначи го да обслужва малките енории на Арменската епархия в България – Шумен, Хасково, Силистра, Сливен, Ямбол, Добрич, Пазарджик. За тази цел разполагаше с личен автомобил, купен със средства, дарени от миряни и мен самия.

Явно теглилата на варненските миряни до 14 май 2017 година не са били достатъчни. Търпението на църковното настоятелство и всички присъстващи на отчетното събрание бе подложено на изпитание. Извън предвидения дневен ред на събранието, архимандрит Исахак Бохосян взе думата да прочете слово за неговото битие. Предвид това, че арменският език на източната фонетика е трудно разбираем, Севаг Хуршудян продължи да чете доклада му на български език. Той стигна до излагане на дребни детайли от своето битие, за които възрастта, образованието и санът му предполагат сам да се справя с определени житейски ситуации. Целта му бе не само да опетни репутацията на Антраник Шакарян, но и да провали събранието. Позволи си непристойно поведение в храма, предвид духовното му образование, възпитание и социализация. Това доведе до бурното и всеобщо невъздържание на миряните. Опита се да превърне варненският храм в съд, а себе си- в съдия. И то не по въпроси, касаещи делата на църквата, а по въпроси на други организации, неангажирани с църковните дела и тематиката на събранието. Желанието на архимандрит Бохосян да ангажира вниманието на присъстващите миряни - 375 на брой регистрирали се, бе повече от тенденциозно. Той целеше да разедини варненската общност и да създаде смут и безпорядък.

Ванухи Аракелян едва взе думата, за да продължи събранието, предвид целта, за която е свикано. Тя предварително обяви, че изборът на делегати ще бъде таен, за да може всеки мирянин необезпокояван да изрази мнението чрез вота си. Подробно прочете одобрените на заседание на църковното настоятелство правила за избор на делегати за Църковно- народния събор.

След представянето на кандидатурите, всеки регистрирал се срещу полученото при регистрацията  светло синьо картонче с незабравката, подпис и печат получи бюлетината, съдържаща имената на кандидатите за делегати – общо 12 души.

Гласуването се проведе в самия Варненски храм. Специално избраната комисия по преброяването пред погледа на наблюдатели и на други миряни, за разлика от други градове, където преброяването е осъществено в канцеларията на църковното настоятелство, бюлетина по бюлетина преброи гласовете за всеки един от кандидатите. Нямаше скрито деяние.

Миряните считаме, че духовните пастири се назначават с единствената цел да проповядват Вяра и християнски ценности, да просвещават и да възпитават в традиции. Не да се разхождат с папки, съдържащи нотариални актове и счетоводни документи.

Желателно е авторът на дадена статия да владее перото и да се изразява правилно граматически. Коректно е, когато отразява събитие, подробно и точно да се запознае със ситуацията, не да пише от трето лице и в минало време. В случай, че изразява мнение за дейността на дадена организация, задължително е да прочете съответните документи, да цитира дати и имена, и да отбележи източника на информацията.

Ако някой мирянин изразява съмнение относно правилното владеене на имоти, за целта има документи и може да се обърне към Съда – единственият независим орган, според Конституцията на Република България от 1991 година, който е в правото си да се изказва и да вземе решение, когато две страни са в несъгласие да разрешат спора.

Нашите предци, чиито произход е от земите на територията на днешна Турция, установявайки се да живеят в град Варна, са изградили църква и училище в един двор, за да създадат една люлка за запазване и съхранение на арменщината – Вяра, Език, Обичаи, Литература, Музика, Поезия и Изкуство.

Сънародниците ни, които по волята на Съдбата са останали сами в живота, завещават имотите си на Арменската църква „Свети Саркис“ в град Варна с цел същата да бъде подпомагана и поддържана през годините със средствата от тях. Днес, ние, техните достойни наследници, предвид гореизложеното, никога няма да допуснем тези светини и имоти да попаднат в лица, които не са свързани с историята на град Варна  и не милеят за нейната памет.

Желанието на Църковното настоятелство към ААПЦ „Свети Саркис“ – Варна е да се обедини арменската общност около една идея и да продължи да бъде единна и силна, както някога нашите предци, намирайки спокоен пристан за живот в България, бягайки от родните им земи, вследствие на кланетата в Турция са продължили своята мисия – да работят и да създадат Дом, Семейства и Деца, на които да предадат Веруюто си.

 

Масис Багдатян

Отговор от Църковно настоятелство към ААПЦ „Свети Саркис“ – Варна

bottom of page