Мавзолеят АРШАКУНИНЕРИ ДАМБАРАН (МАВЗОЛЕЙ НА АРШАКИДИТЕ)
Мавзолеят Аршакунинери Дамбаран се намира в област Арагадзотън в Ахцъкум (днес село Дзорагюх). Там през IV век сл. Хр. са погребени теленните останки на царя на Аршакидите.
Историческите проучвания сочат, че през V век в близост до мавзолея на царя е построена църковна базилика, която по-късно около XIX век е видоизменена и доизградена.
Според историкът Павстос Бюзанд през 364 г. персийския цар Шабух II, който тогава е управлявал арменския град Ани-Камах, се опитал да оскверни светото място като премести тленните останки на арменските царе в Персия. Причината била, че според езическите разбирания на персите, костите на загиналите царе ще помогнат за допринасяне на слава, късмет и смелост за целия персийски народ.
Това мародерство не бива извършено благодарение на тогавашния главнокомандващ на арменска армията в областта Айрарат - Васак Мамиконян, който побеждава персите и отнема мощит, за да ги погребе в Ахцък.
Смята се, че гробницата е била изградена на два етажа.
Състои се от подземни светилища и таванско помещение. Западният вход е украсен с каменни фасади от двете страни и правоъгълна ниша в езически и раннохристиянски орнаменти (лъв, куче, елен, дива свиня, бик, и т.н.).
Ниша фасади в по-ниските части на единна платно, издълбани плочи са издигнати, вкарвайки на задната страна на като сандък пространства, които са послужили като кралските мощите обобщавайки.
За съжаление костите на владетелите не са запазени до наши дни. Вдясно на южната страна може да бъде видян образа на на библейския герой Даниил в яма с лъвове, както и скулптури на овни, които всъщност са интересна творческа препратка и изобразяват алегорично Армения в трудните години от врмемето на Сасанидите.