top of page

Огромен жест към арменците от Варна

 

 Денят е петък, датата е 13 март 2015 година. Според мнозина фатален и неблагоприятен ден. Първият ден на шестото издание на "София Филм Фест във Варна" - именно този петък, 13 март 2015 година, организаторите на фестивала във Варна бяха определели за посветен на 100 годишнината от геноцида над арменскя геноцид. За трагедията, сполетяла народа ни и ужасната съдба на оцелелите от кланетата и масовите депортации на арменците отпреди 100 години  може би неслучайно е бил избран и самият ден с двете прожекции на тема "Арменският геноцид".

 

Филмовата програма на целия фетивал, който ще се проведе от 13 до 19 март във Фестивалния комплекс  започна със специалната прожекция в зала 1 от 18:00 часа на арменския документален филм "Безкрайно бягство, вечно завръщане". Специален гост бе самият режисьор, сценарист и продуцент на лентата - Харутюн Хачатрян. Авторът сам е изразил желание да гостува във Варна, заради сплотеността на арменската общност в града и живата памет, която тя пази за арменския геноцид.

 

Преди самата среща господин Хачатрян воден лично от  Дер Бартухимеос Акобян - духовният ни водач и  господин Масис Багдатян - председател на църковното настоятелство разгледа Арменската  Апостолическа Православна Света църква "Свети Саркис" и отбеляза, че се усеща специфичната атмосфера на храм, който се поддържа, почита и сплотява арменската общност от град Варна.

 

В арменското училище от 15:30 часа членове на арменската общност от Варна и нейни български приятели имахме удоволствието да се запознаем с господин Харутюн Хачатрян. Той в разговора си с нас каза, че е за първи път в България. За своя филм сподели, че е плод на болезненото му проучване на отчуждението сред арменските общности, живеещи в изгнание. Оттогава, в продължение на 20 години, той е успял да заснеме огромен архив, проследяващ развитието на арменците през този период, като се концентрира върху личните истории на няколко арменски творци, представени в пет документални филма. „Безкрайно бягство, вечно завръщане” (2013) е първата част от тази поредица. Документалният разказ връща лентата през 1988 година –  времето, когато започва тоталната промяна на живота в Армения: земетресението в същата година, последвано от разпадането на СССР, войната между Армения и Азербайджан и последвалите години на блокада. Режисьорът Харутюн Хачатрян когато е създавал своя филм не е очаквал, че ще бъде така показван по целия свят. Обяснението му е, че проблемите и търсенията на обикновените хора са едни и същи и може би на това се дължи успеха на документалната му лента.

 

След задушевния разговор между арменците от Варна и господин  Харутюн Хачатрян от името на църковното настоятелство на нашия гост бе поднесен скромен подарък за спомен от града и срещата ни, а за почерпката и специално подготвените брошури за филма се бе погрижило Народно читалище "Свети Саркис - 2007".

 

В 18:00 часа от  сцената на Фестивалния комплекс нашият сънародник господин Харутюн Хачатрян представи накратко на своите зрители документалния си филм и благодари на организаторите на фестивала за предоставената му възможност в голяма зала да направи това. В лентата   изключително философски настроените герои разсъждаваха, смееха се, спореха и на моменти не намираха своя отговор на житейските си въпроси.

 

За нас, арменците в залата ценното от тази прожекция не бе само факта, че денят е посветен на 100 годишнината от геноцида над арменския народ, а и самото звучене на арменската реч от екрана, филмът бе с български субтитри. Пак от името на църковното настоятелство в края на прожекцията на господин  Харутюн Хачатрян бяха поднесени цветя.

Документалният филм "Безкрайно бягство, вечно завръщане" има следните награди и номинации:

IDFA ’13- Най-добър документален филм и най- добър режисьор

Национални Кинонагради на Армения Айак ’13- Най- добър режисьор и Най- добър документален филм

 

 Официалното откриване на  Шестото издание на "София Филм Фест във Варна" започна с прожекция отново посветена на Армения в зала 1 на ФК от 20:00 ч. Филмът бе с  болезненото заглавие „Раната" . Режисьор е Фатих Акин (германски гражданин от турски произход), който пише сценария заедно с Мардик Мартин. „Раната" е лента, която отново препраща зрителя към историята на арменския народ в ретроспективен план. Действието се развива преди 100 години, но историята е съвсем актуална: разказва за война и изселване, представя властта на любовта и надеждата, които ни дават сили да постигнем невъзможното. Представя болката, която можем да причиним на другите – несъзнателно и нарочно, и показва тънката линия, разделяща доброто от злото.

 

В знак на съпричастност към събитията отпреди 100 години и за любезното съдействие на Арменската Апостолическа Православна Света църква „Сурп Саркис”, „София Филм Фест във Варна”   предостави възможността за закупуване на билети на преференциални цени (4 лв. за всяка прожекция), за което сме им изключително благодарни.

 

В заключение ще кажа само  на всички, които не са успели да видят филма "Раната", че при първа възможност трябва да направят това, защото този филм заслужава да се види. Страхотен сценарий, перфектна актьорска игра, забележителни природни картини, невероятна музика и не на последно място мелодично, мило и напълно разбираемо арменско слово.

 

Да благодарим на организаторите на "София Филм Фест във Варна" за огромния жест към арменците,за  този  невероятен първи ден от фестивалната им програма.

                                                                  инж. Силва Бейлерян

bottom of page