Духовна беседа: Завист и Братолюбие
Автор: Свещеник Бартухимеос Акобян
Скъпи читатели. Продължавайки нашите духовни беседи от поредицата за седемтесмъртни гряха и седемте добродетели, този път ще поговорим за завистта и за братолюбието.
Преди всичко, да разберем какво означава завист (նախանձութիւն – наханцутюн). Ако човек вижда успехите на друг и от това се чувства зле, когато започва да се сравнява с другите – какво в повече имат те, а той самият няма, когато се радва на това, че той има нещо, което другите нямат, когато пречи на друг, който има успехи, това е Завистта. С една дума, завистта е това неприятно чувство, което затваря всички добри страни на човека, ослепява съзнанието, притъмнява душата. Това е явление, което прилича на сярната киселина. То разяжда човешките взаимоотношение, заради което приятелите може да станат врагове, братята да се намразят. Когато един човек завижда на благосъстоянието (բարեկեցութիւն – парегецутюн) на друг, при него започва духовно и физически затъмнение. Той може да извърши лоши неща, да стигне дори до убийство. Ето заради това завистта се счита за смъртен грях. Апостол Яков обрисува това явление така: „защото където има завист и свадливост, там има бъркотия и всякакво лошо нещо.” (Яков 3:16).
Това явление, още от сътворението се е представило в лоша светлина. Това бе една от основните причини за падането на ангелът Зорница. Той се възгордя и изпитваше завист към Бог за славата Му. Той се сравни с Бог и се опита да бъде равен с Него. При хората, това се случи с Каин, който уби брат си Авел. Причина за убийството бе завистта. Синовете на Яков, един от патриарсите на еврейския народ, продадоха брат си Йосиф на търговците заради завистта. В Библията много пъти можем да срещнем примери за завистта. Но Библията също много пъти осъжда завистта. В десетте божии заповеди (Տասնաբանեայ Պատուիրան – Даснапаня Бадвиран) Бог много ясно ни заповядва „Не пожелавай къщата на ближния си, не пожелавай жената на ближния си, нито слугата му, нито слугинята му, нито вола му, нито осела му, нито каквото и да е притежание на ближния ти.” (Изход 20:17). Бог ни учи, че не бива да пожелаваме това, което не е наше, защото то се случва в резултат на завистта. Апостол Павел говори за наказанието, което очаква тези, които изпитват завист. Те могат да загубят Божието наследство. „19. А делата на плътта са явни; те са: блудство, нечистота, сладострастие, 20. идолопоклонство, магьосничество, вражди, разпри, ревнувания, ярости, партизанства, раздори, разцепления, 21. зависти, пиянства, пирувания и други подобни; за които ви предупреждавам, както ви и предупредих, че които вършат такива неща, няма да наследят Божието царство.” (Гал. 5:19-21).
Говорейки за завистта, бих искал да Ви разкажа една притча. „Веднъж, един ангел се явил пред хората и им казал: „Ще направя каквото пожелаете, но при едно условие – каквото поискате за вас, двойно повече ще направя за съседа ви”. Един завистлив човек се приближил към ангела и казал: „Изкарай едното ми око, че да изкараш двете очи на съседа ми”.
Скъпи приятели. Завистта унищожава човека, а за да се бори срещу нея той трябва да бъде братолюбив. Трябва да обича всички и да желае доброто на всички. Бог е заповядал на човек да обича брат си или приятеля си както себе си, с цялата си душа и с целия си ум. Много често нашето Боголюбие се изразява чрез нашето братолюбие. Христос казва, че ако вие не обичате брат си, когото виждате, как ще обичате Бог, когото не виждате. Много важно условие в живота на всеки човек е да обича брат си или ближния си. Това повежда човека към вечността и му дава възможност да продължи живота си.
Към края на нашата беседа искам да Ви разкажа една истинска история. „Имаше двама братя, които работиха на една нива. Единият бе женен, а другият – ерген. Всеки месец, когато получаваха житото срещу труда си, братът ерген мислеше: моя брат е женен, има семейство, а аз съм ерген и нямам неговите грижи. Той тайно пренесъл от килера си един чувал жито и го сложил в неговия килер. А женения брат си мислел: брат ми още не е женен, и за разлика от мен има много мечти и планове за живота си. Той взел от своя килер един чувал жито и тайно го сложил в килера на своя брат.”
Скъпи читатели. Нека всички ние да потушим в нас всяко явление на завист и да изпълним живота си с братолюбие. Да не се озлобяваме, когато някой има успехи в живота, а да помагаме на всички с любов, за да постигне всеки в своята сфера много успехи. Бог очаква тъкмо това от всеки християнин.
Братолюбието е добродетелта, чрез която ясно можем да изразим нашата любов към Бог.