ТАЙНСТВА НА АРМЕНСКАТА ЦЪРКВА
Брак
Той им отговори и рече: не сте ли чели, че Оня, Който отначало ги сътвори, мъж и жена ги сътвори и каза: 5. “затова ще остави човек баща и майка и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът”? 6. Тъй че те вече не са двама, а една плът. Прочее, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва.
Матей 19:4-6
Скъпи миряни. Този път ще поговорим за Брака от седемте Тайнства на Арменската Апостолическа Света Църква. Ще опитаме да разберем защо хората непременно трябва да венчаят в Църквата, каква е разликата между гражданския и църковния брак?
Апостол Павел (Павел – Պողոս – Бохос), говорейки за значението на брака, за този съюз на земята между мъж и жена, казва: „Тази тайна е велика” (Ефес. 5:32), защото християнският брак и семейство (Семейство – Ընտանիք – Ънданик) отразяват образа на великото тайнство на небето, неразрушимия съюз между нашия Господ Иисус Христос и Църквата Му. Както младоженеца (Младоженец – Նորապսակ – Норабъсаг) остава баща си и отива при невястата си, така Иисус, оставайки Бащиния трон, дойде при невястата Си, при Църквата и неотлъчно се обедини с нея.
Тайнството на Брака е установено от Бог още в Рая. „18. И рече Господ Бог: не е добро за човека да бъде сам; да му сътворим помощник, нему подобен. … 22. И създаде Господ Бог от реброто, взето от човека, жена, и я заведе при човека. 23. И рече човекът: ето, това е кост от костите ми и плът от плътта ми; тя ще се нарича жена, защото е взета от мъжа (си). 24. Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си; и ще бъдат (двамата) една плът.” (Битие 2:18, 22-24).
Относно Новия Завет (Нов Завет – Նոր Կտակարան – Нор Гъдагаран), трябва да отбележим, че Христос преди всичко присъства на сватба в град Кана и с присъствието си благослови тяхната венчавка (Венчавка – Ամուսնութիւն – Амуснутюн). В Евангелията много често се говори, че бракът е нещо неразделимо. По време на Тайнството на Брака, чрез молитвите и благословията на свещеника, мъж и жена се обединяват и стават едно тяло, т.е. чрез видимите знаци те получават Божията невидима благодат. За да създадат семейство, те се обединяват и стават едно цяло, получавайки дарбите на Святия Дух, чрез които неразрушимият им съюз се подсилва за цял живот. Като видими знаци за това, те разменят брачни халки. Те пред своите роднини, близки, светините на Църквата – Св. Олтар ( Светия Олтар – Սուրբ Սեղան – Сурп Сехан) и Библията (Библия – Աստուածաշունչ – Асдвадзашунч), светците и ангелите, пред свещеника, който ги венчава, дават обет (Обет – Ուխտ, Խոստում – Ухд, Хосдум), че до края на живота си ще бъдат глава и покорна един на друг. За Бог те вече стават едно тяло и за своите добри и лоши неща не поотделно ще отговорят, а заедно, като едно тяло. Въпреки че външно те са видимо отделни личности, по духовен начин са вече едно цяло. Затова в семейния живот трябва да се обърне голямо внимание на духовния живот.
Понеже те, чрез Тайнството на Брака, за Бог стават едно цяло, не могат по собствено желание да се разделят. Христос за това казва: „Тъй че те вече не са двама, а една плът. Прочее, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва.”(Матей 19:6). Т.е. един от бракосъчетаните не може по собствено желание да реши и да се раздели, защото те за Бог за цял живот са едно тяло.
Днес съществува граждански брак, който е приет от държавата, която може да радели съпрузите и да не ги признава като семейство. Но Църквата, без сериозни причини, не може да позволи раздяла. Чрез Църквата съпрузите могат да се разделят преди всичко по причина за блудство (изневяра). Ако един от двойката е хванат в изневяра и двете страни са съгласни, могат да се разделят (за това може да четете в Матей 5:32, 19:3-10). Ако един от двамата почине или повече от седем години е неизвестност, Църквата може да освободи другия от съпружески задължения. Никакви други причини Църквата не приема като причина за раздяла.
Тайнството на Брака е неповторим обред. В обредната книга на нашата Църква – „Машдоц” има обред „Брак на девственици” (Կուսից պսակ – Гусиц Бъсаг). Но има и обред „Втори или трети брак”, който не е същият. Човекът, който е бракосъчетан в Църквата, не може повторно да се жени със същия обред. За това много е важно хората, които за първи път ще се венчаят в Църквата, да се опазят себе си чисти. И мъжът, и жената да бъдат девствени. Втори или трети път Църквата венчава, ако първият брак е разтрогнат с позволението на Църквата.
Скъпи миряни. За да се венчаете в Църквата, необходимо е младоженците и кръстниците да са кръстени и да са чада на Арменската Апостолическа Църква. След венчавката е нужно да останат свързани с Църквата, за да имат твърдо семейство, основано върху духовните стойности.