ТАЙНСТВА НА АРМЕНСКАТА ЦЪРКВА
Кръщение и Миропомазване (Мъгърдутюн йев Търошм)
Скъпи миряни. Както вече бяхме обещали, започваме да Ви представяме по-подробно значението на всяко Тайнство поотделно. Този път ще поговорим за Тайнствата на Кръщението и Миропомазването. Тези две Тайнства винаги се извършват заедно и на хората е по-познато името „Гънунк”.
Тайнството на Кръщението е установено от нашия Господ Иисус Христос, Който преди да се Възнесе, поръча на своите ученици: „И тъй, идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа” (Матей 28:19)
Кръщението се извършва с вода. Свещеникът потапя кръщавания три пъти във водата в името на Св. Троица и всеки път, изваждайки го от водата, казва: „В името на Отца и Сина и Светия Дух”.
Думата „мъгърдутюн” (кръщение) означава умиване, почистване. А в религиозен смисъл така наименуваме обреда, който се извършва с вода, за да се очисти греха на кръстения, който, според богословите, се нарича първороден или всеобщ грях. Кръщението се нарича и раждане отново, защото кръстеният се почиства от греха си и отново се ражда от водата, според думите на Христос: „ако някой се не роди от вода и Дух, не може да влезе в царството Божие” (Йоан 3:5). Това ново и духовно раждане прави кръстения член на Христовата Църква. Адам в райския си живот не можа да спази божествената заповед. Това неспазване или непокорство се нарича първороден грях, който от Адам по наследство от поколение до поколение преминава на всички хора. За да разберем важността на кръщението, трябва да знаем, че самият Иисус Христос се кръсти в река Йордан от Йоан Кръстител (Матей 3:13-17). Иисус Христос бе безгрешен. Но се кръсти, за да покаже на човечеството, че Кръщението е необходимо условия за духовно раждане.
Говорейки за духовното раждане, трябва да отбележим, че Ап. Павел в посланието си до Тит казва: „3. Защото и ние някога бяхме неразумни, непокорни, заблуждавани, бяхме роби на похоти и на разни сладострастия, живеехме в злоба и завист, бяхме отвратителни, мразехме се един други. 4. А когато се яви благостта и човеколюбието на нашия Спасител, Бога, 5. Той ни спаси не поради делата на праведност, що ние извършихме, а по Своята милост, чрез банята на възраждането и обновата от Духа Светаго” (Тит 3:3-5). В 3-та глава на Евангелието от Йоан се разказва как фарисея Никодим е посетен от Иисус, по време на което Христос казва, че за да влезе човек в Божието Царство, трябва отново да се роди, т.е. да се кръщава, защото, който не се ражда от вода и от Духа, не може да влезе в Царството, понеже роденият от тялото е тяло, а роденият от Духа е духовен. По примера на вятъра Той обяснява значението на духовното раждане: „Вятърът духа, дето иска, и гласа му чуваш, но не знаеш, отде иде и накъде отива; тъй бива с всекиго, роден от Духа.” (Йоан 3:8).
Кръстеният непременно трябва да вярва на Всесветата Троица, защото, Иисус Христос казва: „кръщавате ги в името на Отца и Сина и Светаго Духа”. А на друго място казва: „Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен, а който не повярва, ще бъде осъден.” (Марк 16:16). Това показва, че всеки, който иска да се кръсти, трябва да знае какво е вяра, какво е Св. Троица, за да се кръсти съзнателно и да се спаси. Хората основно трябва да се кръщават като деца. Колкото по-рано бъдат предадени в грижите на Бог, толкова в по-сигурни Ръце ще израснат. Не бива родителите да лишават децата си от осиновяването и благословията на Бог.
По време на Кръщението непременно се извършва и Тайнството на Миропомазанията. Свещеникът очиства с вода и помазва седемте сетива на вече кръстения с Миро. Думата „Търошм” означава печат (կնիք – гъник). По време на това Тайнство кръстеният се помазва от Бог и получава множество дарби от Светия Дух.